Iveragh, jeden z poloostrovů na jihozápadě Irska má v oceánu pokračování v podobě dvou skalnatých ostrovů Skellig. Jsou vzdáleny od pobřeží asi 12 km. Little Skellig je hojně osídlenou rezervací vodních ptáků, jižní Michael se naopak nemůže stěžovat na nedostatek lidské přítomnosti v pravěku, počátku středověku a nyní opět.

V legendách je ostrov spojován s lidem Danu a Milesiany. Přečkal vikingské peripetie a v 6. či 7. století po Kristu tu irská keltská církev postavila architektonicky velmi zvláštní klášter, který přetrval do 13. století. Dochoval se do dneška v dobrém stavu a má podporu UNESCA. Kromě vlastního kláštera pod severní skálou je na terase jižní skály další stavba (The Hermitage), která je turistům nepřístupná.

Ostrov je velmi navštěvován prostřednictvím flotily člunů z přístavu Portmagee; je vhodné mít rezervaci předem (e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.). Bez ní je nutná dávka štěstí. I za mírného větru, což je základní podmínka plavby, jde o dobrodružný a náročný podnik a to z těchto důvodů:

- návštěvník musí překonat značný výškový rozdíl mezi přístavištěm a sedlem mezi vrcholy
- doba pobytu je omezena na 2,5 hodiny. Z toho ještě část zabírá povinná instrukce o chování na ostrově
- člověk musí tedy vyvinout velké úsilí, má-li stihnout, co chce
- na ostrově nejsou toalety
- cena plavby je poměrně vysoká (60 EUR)

Zatím se nikdo nezabýval vážně důvodem, proč mniši volili tak odlehlé obydlí, odkázané na dešťovou vodu. Poukaz na lepší spojení s Bohem tu neobstojí, zvlášť, když se rýsují i jiné důvody.

     

© Pavel Kozák:
Při připlutí k ostrovům jsou pocity spíše napjaté

© Pavel Kozák:
Za papuchalky není třeba plout až na Orkneje

Ostrovy leží v místě ukončení dálkové linie Mont saint Michelle (Bretaň) - Saint Michaels Mount (Cornwall). Její konečný bod se však nachází mezi ostrovy na dně moře. Znamená to, že tu byla dříve a velmi dlouho souš, ze které čněly skály. Kromě toho je v jižní skále na Michaelu vložena mimozemšťany energie hvězdy v souhvězdí Lva, která je připravena pro posílení vybraných území a do dnešní doby nebyla nikdy použita. Byla zde již před lidským osídlením Země s tím, že bude použita až přijde čas. Lidští staří kněží o ní věděli, včetně křesťanských mnichů v klášteře, kteří ji strážili. I rané křesťanství hrálo svou úlohu v důležitých energetických věcech, zejména v zemi svatého Patrika. Také astrální těla zemřelých mnichů, pohřbených na klášterním hřbitově, vědí o tom své.

© Pavel Kozák:
Jižní skála

 

© Pavel Kozák:
Příchod ke klášteru. Konec energetické linie je v
polovině vzdálenosti k Little Skelligu

© Pavel Kozák:
Klášterní hřbitov s blízkou celou mnichů

© Pavel Kozák:
Náhrobní kámen s druidským křížem

Příchozímu do sedla mezi skalami doporučuji navštívit jeskyňku vzniklou sesutím skalní desky. Mohou se tam dovědět, zda mají na ostrově nějaký úkol, případně co si mají odtud odnést.

© Pavel Kozák:
Vnitřek jeskyňky

I přes krátkou dobu pobytu člověk odplouvá s pocitem naplnění a obohacení, které se neztratí, ani když bude živ velmi dlouho.

© Pavel Kozák:
Ostrovy mizí v dáli; navždy nebo se vrátíme?