Megalitická lokalita Merrivale v Dartmooru nedaleko města Tavistocku je nenápadná co do velikosti kamenů, nikoli však co do plochy, kterou zaujímá. Především je však významná svým účelem, kterému v prehistorii sloužila. Jsou tu menší sestavy, kterých je více než deset. To, že každá z nich má jiný funkční a energetický charakter, nasvědčuje tomu, že tu máme před sebou místo, které bylo využíváno k výchově druidů v práci s energií tehdejší krajiny a kamenů.
Kromě samostatně stojících menhirů tu nalezneme malé kamenné svatyně někdy prohloubené, nepravidelné kruhy a dvě kamenné řady z malých kamenů zakončené většími menhiry. Zachovalejší z nich má uprostřed malý kamenný kruh s navýšením a v jeho středu prohlubeň (viz fotografie).
Jednotlivé části umožňovaly adeptům cvičit praktické způsoby používání energií i rozpoznávání jejich účelu. Celý systém, absolvoval-li se v určitém pořadí, byl pak zkouškou a zároveň zasvěcením adepta, při kterém mohl obdržet zvláštní schopnosti. I dnes představuje pro zájemce o vážnou práci s krajinnými energiemi velmi cenné možnosti.
 

Merrivale

© Pavel Kozák
Nejvýraznější místo Merrivalu, kroužek ve středu dvojité řady. Vlevo v pozadí další prvky – menhir a kruh.