Koncem srpna 2008 byl v blízkosti známé obce Holašovice v jižních Čechách postaven kamenný kruh. Jde o jednu z novodobých replik těchto megalitických staveb v Čechách, v tomto případě zatím o největší. Kruh tvoří 25 velkých menhirů včetně jednoho středového. V pozadí stavby je ještě obrovský menhir, stojící osamoceně. Vznik kromlechu je výsledkem aktivity místního podnikatele Václava Jílka, který pro tento účel také věnoval vlastní louku. „Evropsky“ známá architektura obce tak dostala velmi zajímavé pozadí. Dodávám, že velmi poučné a prospěšné.
Rozměry kruhu byly stanoveny psychotronicky a stejně byly i vybrány kameny, jak zásady vytváření megalitických staveb praví. Podle nich také není potřebné provádět žádné zasvěcovací nebo aktivační obřady, energie kruhu pracuje sama na základě schopnosti kamenů.
Po postavení se v období asi jednoho měsíce rozbíhala klasická funkce kromlechu a poté byly veškeré kameny kontrolovány. Dva z nich měly energii slabší, a byly tedy posíleny. Funkce celého kruhu pak byla ještě upravena. Stavba má nyní tři účely. První spočívá v možnosti léčení jako doplňku lékařské péče, prakticky v rozsahu 95% patologického spektra. Jde o základní schopnost kruhů se středovým menhirem. Klient stojí nejprve zády k přední straně kruhového kamene a poté k zadní. 
Dále umožňuje meditace k podpoře duchovního rozvoje a nalezení místa v systému hmota – duch. Meditovat je možno u zadní strany středového menhiru, tentokrát čelem k němu. Také lze navštívit velký menhir blíže u lesa, který tvoří s kromlechem sestavu podobnou anglické lokalitě Rollright stones. Zde je možné meditovat u přední i zadní strany. Doporučuji ovšem k přední přicházet kolmo již z větší vzdálenosti (20 m) a opatrně, neboť síla kamene může být pro někoho nečekaně velká. 
Poslední způsob působení kromlechu je stejný, jako u všech takovýchto správně postavených kruhů. Jde o eliminaci patogenních zón v určitém okolí, respektive do určité vzdálenosti, která ve chvíli psaní tohoto článku je asi 600 m. To jest zahrnuje i část obce. 
Kruh je volně přístupný od zemědělského areálu a jistě se stane navštěvovanou českou novodobou megalitickou lokalitou. 


 

Panorama kruhu

© Pavel Kozák:
Panorama kruhu

 

Menhir

© Pavel Kozák:
Menhir