Větrání sedimentů na jihozápadě USA vytvořilo množství skalních oblouků a oken – arches – jež jsou ozdobou národních parků ve státu Utah. Geometrie těchto přírodních útvarů umožnila i určité působení energií a proto byla některá z těchto míst prehistorickými kultovními lokalitami a i dnes jsou považována za posvátná. V národním parku Arches je to Delicate Arch. Pod jeho vrcholem je bod, kde se po projití přístupovým rituálem ocitl člověk v linii energie, jdoucí napříč dimenzemi, což mu vedle silným mystických pocitů přineslo získání respektive posílení odvahy. Nedaleká Okna – severní a jižní – vyjadřují mužský a ženský princip a jejich spojení s Matkou Zemí, jedním ze základních božstev prehistorických i dnešních zdejších Indiánů.
Skalní výklenek zvaný Paul Bunyans Potty v Needles je přístupný po trochu obtížnějším výstupu. Na terase pod velkým otvorem ve stropu je kromě malých obydlí kultovní místo, působící na člověka už jen svým vzhledem. Je uspořádáno podle pohlavního principu zvlášť pro ženy a pro muže. Bylo také určeno pro vzájemné vyrovnání principů pomocí kosmické respektive zemské síly.
V Needles je ještě Druid Arch, poměrně odlehlý a přístupný pouze pěšky. Jeho pojmenování vzniklo novodobě jistě na základě zkušeností místních duchovních lidí. Je tu nutno projít přístupovým rituálem, kde musí adept prokázat i určité schopnosti. V energetickém místě před oknem je kromě vortexu i proud kosmické síly a okno samotné je otvorem do jiných prostorů, který ovšem mohl otevřít jen zkušený šaman.
Obdobně by bylo možno popsat i další oblouky v utažských skalách, například Mesa Arch v Canyonlands, Double Arch v Arches nebo Owachomo Bridge v Natural Bridges, každý z nich však přináší jinou duchovní zkušenost.
 

Delicate Arch
(nahoře) © Pavel Kozák:
Delicate Arch, v pozadí pohoří La Sal

(vpravo) © Pavel Kozák:
Přístup k Delicate Arch nepůsobí ve skutečnosti tak bezpečně, jak se zdá na snímku
Přístup k Delicate Arch
North a South Window
(nahoře) © Pavel Kozák:
North a South Window – Severní a Jižní okno

(vpravo) © Pavel Kozák:
Paul Bunyans Potty. Pod otvorem ve stropě je posvátné místo na osvětlené terase
Paul Bunyans Potty
Paul Bunyans Potty

© Pavel Kozák:
Paul Bunyans Potty. Zbytky obydlí a „nasprejovaná“ ruka, častý symbol prehistorických Indiánů
Druid Arch

© Pavel Kozák:
Druid Arch