Roque Nublo (Mračná skála) není sice nejvyšším bodem v horách ostrova Gran Canaria, ale je jejich nejvýraznějším monumentem. Pod vlastní skálou je také hlavní sakrální místo ostrova.
Při cestě sem má návštěvník po levé straně skalní útvar s uměle vytvořenou komůrkou a otvorem na vrcholu. Před komůrkou je ve skále vytesán průhled ve tvaru písmene U. To vše je přístupné za pomoci středně obtížného turistického lezení. V směru pohledu „oknem“ se nachází další vrch, který tvoří s ním a Roque Nublo přímku. Kdybychom ji prodloužili v daném směru do oceánu, dospěla by na ostrov Pico v Azorech, přesněji na stejnojmennou horu.
Jestliže je pod převisem vlastní Mračné skály hlavní božiště a průsečík linií Kanárských ostrovů, je skalní okno místem, odkud bylo možno aktivovat určité energetické rituály v něm se zdejší působností a také s dosahem daleko do Evropy. Kromě irské Tary je s Nublem spojena hora Kleť v jižních Čechách a jejím prostřednictvím i Říp a tedy Pražský hrad.
Úprava skalního vrcholu byla stěží provedena Guanči; je jistě mnohem starší a souvislosti ukazují na atlantské možnosti používání vysokých energií.
 

Pohled na skálu s „oknem“

(nahoře) © Pavel Kozák:
Pohled na skálu s „oknem“ od Roque Nublo

(vpravo) © Pavel Kozák:
Detail sakrálního místa
Detail sakrálního místa